Pięć lat z Prymasem Tysiąclecia

Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej po raz kolejny obchodziło święto patronalne. Tegoroczny
8 grudnia był jednak wyjątkowy, bardziej uroczysty niż inne, bo świętowaliśmy pierwszy mały jubileusz - piątą rocznicę nadania imienia wielkiego Polaka kard. Stefana Wyszyńskiego.

Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do tych obchodów od dłuższego czasu. Ogłoszone zostały jubileuszowe konkursy literacki i plastyczny. Gimnazjaliści - w ramach prac literackich - rozwijali fragmenty Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, a na lekcjach sztuki projektowali kartki pocztowe z kardynałem Wyszyńskim, gimnazjum oraz motywami z naszej gminy. Ponadto pierwszoklasiści poznawali sylwetkę i myśli Patrona, przygotowywali się w ten sposób do konkursu wiedzy o Prymasie Tysiąclecia.

Świąteczny dzień rozpoczęliśmy uroczystą Mszą w kościele parafialnym. Dzięki gościnności księdza proboszcza kanonika Janusza Stokłosy mogliśmy krótko przedstawić tegoroczne założenia pracy z myślami naszego Patrona i pomodlić się o beatyfikację Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. (scenariusz montażu)

Uczennice z chóru szkolnego zaśpiewały pieśń "Nie lękajcie się". W ramach dziękczynienia po Komunii świętej wybrzmiało "Ave Maryja".

W pochodzie ze sztandarem, na którym widnieje napis "Prawość wywodzi się z prawdy", ulicami miasta wróciliśmy do szkoły. Zmagania uczniów klas pierwszych w ramach konkursu wiedzy o Patronie zostały ostatecznie rozstrzygnięte. Drużyny trzech klas mogły cieszyć się nagrodzonymi miejscami.

Uroczysty apel zaszczycił swoją obecnością nowo wybrany Burmistrz Miasta pan Grzegorz Grzegorzewicz, który życzył uczniom powodzenia w nauce i gratulował wyboru Patrona, a nauczycielom - wytrwałości w kształceniu gimnazjalistów. Ksiądz proboszcz kanonik Janusz Stokłosa, który towarzyszy nam zawsze w ważnych dla szkoły momentach, tym razem podzielił się refleksjami o Maryi Niepokalanej. Pan Ireneusz Besser wiceprzewodniczący Rady Miasta wspominał uroczystość nadania imienia i wyraził radość, że ponownie gości w progach szkoły, która nosi zaszczytne imię Prymasa Tysiąclecia. Przewodniczący Rady Rodziców Pan Zbigniew Gnosowski podkreślił starania grona pedagogicznego o bezpieczeństwo w szkole i dobre wyniki w nauce. Obecna była również Pani Jolanta Łanek - pracownik urzędu miasta ds. oświaty.

Po zaproszonych gościach głos zabrał dyrektor Krzysztof Sołtys. Nawiązał on również do pamiętnego dnia nadania szkole imienia. Podsumował minione pięć lat pracy szkoły pod skrzydłami kardynała Wyszyńskiego. Wyraził radość z tej szczególnej opieki.

W ramach apelu uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar. Obiecywali, że będą starać się żyć jak najlepiej według wskazówek wielkiego Patrona.

W ramach części artystycznej obejrzeliśmy przedstawienie "Prymas w Komańczy". Wszystkich widzów zachwyciła kreacja Prymasa. Refleksyjny ton dopełniły pieśni wykonane przez dziewczęta z chóru szkolnego.

Uczniowie klas drugich oraz trzecich obejrzeli film dokumentalny pt. "Non possumus", który powstał specjalnie na I Zlot Szkół Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w którym przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w maju tego roku.

W przygotowanie i godne przeżywanie 5 rocznicy nadania imienia włączyło się wiele osób, zarówno nauczycieli jak i uczniów. Jubileuszowe obchody stały się realizacją tegorocznego motta "Naszym dobrem - jedność". Wspólne działania i życzliwość dały się odczuć podczas całego wyjątkowego dnia obchodów.

Agnieszka Dochniak
Koordynator prac z patronem