logo.gif (9724 bytes)

Laureat literackiej Nagrody Nobla 2012

Mo Yan (chin.:pinyin: Mò Yán), właściwie Guan Moye (ur. 17 lutego 1955 r. w prowincji Szantung) – pisarz chiński.

Życiorys

W czasie rewolucji kulturalnej pracował w tłoczni oleju. W wieku 20 lat wstąpił do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Pisać zaczął w 1981 r., a trzy lata później został wykładowcą na wydziale literatury w szkole wojskowej, a następnie uzyskał doktorat za pracę o twórczości Lu Xuna. Zanim w 2000 r. Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Gao Xingjianowi, Mo Yan był uważany przez znawców chińskiej literatury za najpoważniejszego kandydata do tego tytułu. Adaptacja jego powieści Klan czerwonego sorga była reżyserskim debiutem Zhanga Yimou (Czerwone sorgo), od tego filmu zaczęła się także kariera Gong Li.

Dzieła

  • 2005 - 41 strzałów

  • 1996 - Obfite piersi, pełne biodra, WAB, Warszawa 2007

  • 1992 -Kraina wódki, WAB, Warszawa 2006

  • Rodzina roślinożerców

  • 2004 - Kara drzewa sandałowego

  • 1986 - Klan czerwonego sorga

  •  1985 - Przezroczysta marchewka

 

Laureatka literackiej Nagrody Nobla 2009

 

 Herta Müller (ur. 17 sierpnia 1953 w Niţchidorf) – niemiecka pisarka pochodząca z Banatu w Rumunii, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 2009.

Urodziła się w wiosce zamieszkałej głównie przez Niemców w wielokulturowym Banacie w Rumunii. Podczas wojny jej ojciec był żołnierzem Waffen-SS. Jej matka po wojnie została wywieziona wraz z innymi Niemcami banackimi na roboty do ZSRR. W dzieciństwie posługiwała się wyłącznie językiem niemieckim, język rumuński poznała dopiero w szkole. W Timişoarze studiowała germanistykę i literaturę rumuńską. W czasie studiów należała do literackiej Aktionsgruppe Banat, gdzie poznała przyszłego męża. W 1976 podjęła pracę jako tłumaczka tekstów technicznych w fabryce maszyn, jednak w 1979 po odmowie współpracy z Securitate straciła pracę. Zarobkowała, pracując w przedszkolu i udzielając prywatnych lekcji języka niemieckiego. W 1982 udało się jej wydać (po wcześniejszym okrojeniu przez cenzurę) swoją debiutancką powieść Niziny. W 1987 wraz ze swoim ówczesnym mężem Richardem Wagnerem po dwóch latach starań emigrowała do RFN i Berlina Zachodniego. Pracowała jako "writer-in-residence" i "visiting professor" na kilku uniwersytetach w Niemczech i za granicą, m.in. na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, gdzie zamieszkała. W 2009 otrzymała literacką nagrodę Nobla.