Piotrowice

Dzieje wsi sięgają XII w. Pierwszym włąścicielem Piotrowic miał być, według legendy, Piotr Włast. Jednak poważne polskie źródła historyczne podają, jako pierwszego właściciela, niejakiego feudała Piotra, wymienionego w "Kodeksie dyplomatycznym śkląskim" przy dacie 1190r., odnotowanego w źródłach niemieckich jako Peter von Pozeritz (Pożarysko). Od niego zapewne pochodzi nazwa wsi.

Piotrowice stanowiły dziedziczne sołectwo, oprócz którego istniało tzw. dobro rycerskie, którego właściciele sprawowali patronat nad budowanym w 1260r. kościołem. Wiadomo, że od końca XV, do drugiej połowy XVI w. dobro rycerskie było włsnością rodu Reibnitzów.

Do połowy XVI w. sołectwo wielokrotnie zmieniało właścicieli. W 1568r. zarówno wieś, jak i dobro rycerskie kupił Jakub von Zedlitz, przedstawiciel bogatego rodu, rezydujący już wtedy na zamkach w Bolkowie i Bolczowie. Utrzymywanie średniowiecznych zamków książęcych wymagało zapewne sporych nakładów i być może pomysł założenia folwarku, który dałby właścicielowi solidne podstawy ekonomiczne, zdecydował o zbudowaniu w Piotrowicach nowej siedziby. Nowy dwór budwany na miejscu dawnego, zniszczonego, był wznoszony około dziesięciu lat, bo od 1590 do 1599r. Jego fundator zmarł kilka lat później i został pochowany w bogatym grobowcu, w piotrowickim kościele.

W pierwszej połowie XVIII wymarła łażańska linia Nostitzów, a właścicielką majątku została żona ostatniego z nich- baronowa Beata Abigail von Nostitz, która niebawem wyszła powtórnie za mąż za sędziwego Dietriecha von Buddenbrock, przyjaciela króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I, który mianował go feldmarszałkiem armii pruskiej. Po śmierci Nostitzowej-Buddenbrockowej dobra łażańsko- piotrowickie przejął związany z Buddenbrockami ród Burghaussów, potem książęta von Pfeil. Do ostatnich lat przed II wojną oba folwarki były dzierżawione. Ostatnimi "panami na Piotrowicach" byli więc dzierżwca i jego pomocnicy.

Po wojnie, kiedy majątek został przejęty przez państwo, zamek stał się własnością PGR w Milikowicach. I choć jak wynika z rozmowy z pracownikiem wałbrzyskiego Biura Badań i Dokumentacji Zabytków, wszystkie dokumenty tego właściciela wskazują, to jednak milikowicki PGR "panem na Piotrowicach" być nie chce i twierdzi, że właścicielem zamku jest Urząd Gminy w Jaworzynie Śląskiej.

Zespół zamkowy zbudowano w XVI w., w północnej części Piotrowic Świdnickich. Pierwotnie był otoczony fosą, po której dziś pozostała jedynie część, po południowej stronie budynku.

Trzykondygnacyjny budynek zamku wzniesiono na planie kwadratu z czterema narożnymi, kolistymi wieżami. Jedyne wejście, umieszczone od strony południowo wschodniej, zostało ujęte w piękny kamienny portal. Do dziś zachowała się z niego ozdobiona płaskorzeźbami arkada. Te płaskorzeźby, to personifikacje: sprawiedliwości (IUSTITIA), łagodności i umiaru (TEMPERANCIA), miłosierdzia (CARITAS) i mądrości (SAPIENTIA). Nad nimi umieszczono również płaskorzeźbione postacie kobiece trzymające wieńce i palmy zwycięstwa. Powyżej znajduje się fryz z szesnastoma herbami ułożonymi w dwóch rzędach i płyta z wyobrażeniem dwugłowego orła (herb Zedlitzów) i dwóch gryfów po obu jego stronach. We wnętrzu, na parterze znajduje się sklepiona sień, a na piętrze reprezentacyjny hol. Z sieni i z holu prowadzą wejścia do bocznych po­mieszczeń. W kilku z nich sklepienia lub stropy zostały zniszczone. Zachowały się sklepienia parteru, kamieniarka i kominki.Po II wojnie zamek był pozbawiony dachu. Nową więźbę. i pokrycie dachowe wykonano na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w latach 1976—78.

 

 

Wstecz

Do przystanku 4