Nasze Gimnazjum - to My!

Wizyta w muzeum Gross-Rosen.

12. czerwca uczniowie klasy 3c wraz z Panem Dyrektorem Krzysztofem Sołtysem, udali się do Rogoźnicy, aby zwiedzić muzeum Gross-Rosen.

Gross-Rosen był niemieckim obozem pracy, którego więźniowie byli wykorzystywani przy wydobywaniu granitu z pobliskiego kamieniołomu. Istniał w latach 1940–1945. Przez obóz przeszło 125 tys. więźniów, z czego 40 tys. zmarło.

Uczniowie wraz z przewodnikiem mieli okazję zobaczyć m.in. kamieniołom – miejsce pracy byłych więźniów, krematorium polowe, łaźnię, kuchnię więźniarską oraz barak “francuski”. Na koniec uczniowie obejrzeli film, w którym mogli usłyszeć od byłych więźniów o ciężkim życiu w obozie.

Miejsce to wywarło na nich bardzo duże wrażenie. Z pewnością takiej lekcji historii trzecioklasiści nigdy nie zapomną.