Nasze Gimnazjum - to My!

Patriotyczny wyjazd na Kresy

Na zaproszenie Fundacji Studio Wschód oraz koordynatorów  akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”- Grażyny Orłowskiej – Sondej i Beaty Pawłowicz,  poczet sztandarowy naszego Gimnazjum w składzie: Justyna Majborska, Wiktoria Młynarska i Bartłomiej Kańko oraz opiekunowie Anna Ryś i Wiesław Dybeł,  w dniu 1 maja wyjechali do Lwowa, by wziąć udział w patriotycznych  uroczystościach związanych z obchodami 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ten wyjazd to dla nas wielkie wyróżnienie. Nasza grupa znalazła się wśród 10 dolnośląskich i opolskich szkół, które najaktywniej działają na rzecz akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.  Na Kresy wyjechali również przedstawiciele szkół z: Bogatyni, Jugowa, Kudowy Zdrój, Nowej Rudy, Obornik Śląskich, Rogów, Wołczyna, Wrocławia oraz harcerze z Legnicy.

Na czas pobytu na Ukrainie byliśmy gośćmi  Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Przemyślanach, gdzie trafiliśmy pod opiekuńcze skrzydła księdza proboszcza Piotra Smólki.

2 maja gościliśmy w polskiej szkole im. Marii  Magdaleny we Lwowie. Spotkaliśmy się z uczniami i nauczycielami  szkoły, do której uczęszcza ponad 300 uczniów, potomków  Polaków. Przekazaliśmy przywiezione z Polski prezenty i pozdrowienia.

Następnie grupa udała się na Wzgórza Wuleckie. Tu  złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze pod pomnikiem  polskich profesorów lwowskich uczelni oraz członków ich rodzin zamordowanych w 1941r.

Odwiedziliśmy również Cmentarz Łyczakowski

Po powrocie do Przemyślan wzięliśmy udział w Mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny i spotkaliśmy się z Polakami mieszkającymi na terenie tamtejszej parafii. Obejrzeliśmy występy dzieci i młodzieży, przekazaliśmy  przywiezione z Polski prezenty i wzięliśmy udział we wspólnej zabawie.

3 maja, dzień polskiego święta narodowego, rozpoczęliśmy od złożenia kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Pod  pomnik poety przybyło wielu Polaków oraz przedstawicieli polskich organizacji działających we Lwowie. Następnie udaliśmy się do lwowskiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny , by wziąć udział w Mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny.

Najbardziej podniosła i wzruszająca uroczystość miała miejsce na cmentarzu Orląt Lwowskich, na którym spoczywają obrońcy Lwowa polegli w latach 1918 – 1920.  Tu,  przy Grobie Nieznanego Żołnierza, uczniowie pełnili honorową wartę. Złożyliśmy przywiezione z Polski wieńce i kwiaty, zapaliliśmy znicze.

Wszystkie patriotyczne uroczystości uświetniła obecność  pocztów sztandarowych ze szkół, które  wzięły udziały w patriotycznym wyjeździe na Kresy.

Na Ukrainie spędziliśmy 2 piękne i podniosłe dni. Zobaczyliśmy miejsca niezwykle ważne dla polskiego narodu. Wszędzie byliśmy ciepło i bardzo serdecznie podejmowani.  Rodacy, którzy z różnych powodów pozostali na terenach dzisiejszej Ukrainy, bardzo dziękowali nam za to, że przyjeżdżamy, pomagamy i pamiętamy o Nich.

My również dziękujemy: za gościnność, okazane serce, za pielęgnowanie polskiej mowy i polskich tradycji.