Nasze Gimnazjum - to My!

Wybitny gimnazjalista

Kiedy trzy lata temu nieśmiało wkraczał w progi nowej szkoły, był pełen obaw i niepokoju. Dziś, już prawie absolwent Gimnazjum nr 1 w jaworzynie Śląskiej, żegna kolegów, nauczycieli i szkołę jako człowiek, który osiągnął każdy postawiony przed sobą cel.  Mateusz Drąg, bo o nim mowa, już od pierwszej klasy dał się poznać jako uczeń specjalizujący sie w przedmiotach ścisłych.  W klasie trzeciej zaskoczył wszystkich i samego siebie sukcesem z zakresu przedmiotów humanistycznych. Nie jest tajemnicą, że historię kochał od zawsze, ale język polski nie należał do jego faworytów. Mateusz podjął wyzwanie i udowodnił, że dla chcącego, nic trudnego. Tak miesiąc po miesiącu rodził się sukces młodego gimnazjalisty.

Oto jego największe osiągnięcia.  W roku szkolnym 2015/2016 Mateusz został laureatem konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista w dziedzinie chemii, fizyki i geografii, a zaraz potem laureatem Polsko-Ukraińskiego Konkursu Fizycznego Lwiątko, który odbywał sie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz czasopisma Foton. Mateusz otrzymał zaszczytny tytuł KAONA (nazwa cząstki występującej w promieniowaniu kosmicznym). W klasie trzeciej po raz kolejny wziął udział w konkursie zDolny Ślązak Gimnazjalista i został laureatem w dziedzinie historii oraz finalistą konkursu polonistycznego.  Do niego też należał Finał IV Powiatowego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego dla Gimnazjalistów. Spośród 102 uczniów reprezentujących 12 szkół gimnazjalnych Powiatu Świdnickiego Mateusz zajął pierwsze miejsce wykazując się wiedzą i umiejętnościami z zakresu biologii, fizyki, chemii i geografii.

Zwieńczeniem sukcesów Mateusza była Gala Laureatów Dolnośląskiego Konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Nasz uczeń znalazł sie w gronie 22 najlepszych historyków na Dolnym Śląsku. W konkursie wzięło udział 20 tysięcy uczniów! Mateusz odebrał medal i nagrodę z rak Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka. Za sukcesy w nauce Burmistrz Miasta Jaworzyna Śląska Grzegorz Grzegorzewicz przyznał Mateuszowi stypendium naukowe.

Mateusz był jednak nie tylko mistrzem wielu dziedzin, ale także naszym kolegą. My zapamiętamy go jako chłopca przemierzającego korytarze szkoły z książką w ręku i żywo dyskutującego z nauczycielami na temat całek, wektorów, pierwiastków, a nawet wierszy. Mateusz nigdy nie porzucał raz postawionego pytania, dopóki nie uzyskał zadowalającej go odpowiedzi. Sam poszukiwał, drążył, analizował i wyciągał wnioski  otwierając tym samym drzwi do pięknego świata nauki, którym się zachłysnął i którego wciąż chce więcej….

             Jesteśmy pewni, że Mateusz nie osiądzie na laurach i będzie rozwijał swój talent. Przed nim jeszcze wiele nieznanych lądów do odkrycia. Wniosek z tego jeden – każdy w każdych warunkach może osiągnąć sukces, trzeba tylko tego chcieć i mieć swoją pasję. Jak mawiali starożytni: “Per aspera ad astra”

J.B.