Nasze Gimnazjum - to My!

Spektakl profilaktyczny

W dniu 17 marca 2017r.gościliśmy w naszym gimnazjum  aktorów Profilaktyczno-Edukacyjnego Teatru dla Dzieci i Młodzieży „Moralitet” z Krakowa. Przedstawili oni spektakl ”Siódma pieczęć , który ukierunkowany był na przeciwdziałanie uzależnieniom.

Socjalizacja od najmłodszych lat jest konieczna z uwagi na szczególnie niekorzystne zjawiska, jakimi są:  palenie tytoniu, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków i dopalaczy.

Spektakl, który obejrzała nasza młodzież/130 uczniów/ miał charakter profilaktyczny owinięty w artystyczną,  przystępną dla młodego człowieka formę i był jednym z elementów działań edukacyjnych na rzecz kształtowania odpowiedzialności młodzieży za własne zdrowie.

Przedstawione widowisko za pomocą zderzenia dwóch rzeczywistości przedstawia uczniom wartość życia i zdrowia. Tytułowa Siódma  pieczęć z Apokalipsy Św. Jana to metafora walki dobra ze złem.

W spektaklu  przedstawiono także w innym świetle grono pedagogiczne- jako zwykłych ludzi, którzy mają swoje problemy,  którzy są tacy sami, jak rodzice uczniów i chętnie służą radą i pomocą.

Finałowa scena odbyła się w krótkiej formie warsztatowej, gdzie młodzież miała możliwość wypowiedzenia się na temat problematyki uzależnień.

Myślę, że tematyka poruszona w spektaklu będzie doskonałym wstępem do dalszych rozmów z uczniami.

Spektakl mógł się odbyć dzięki finansom przekazanym przez Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej.

Pedagog szkolny

Wanda Biedroń