Nasze Gimnazjum - to My!

Z książką na walizkach – spotkanie z Katarzyną Ryrych

10 czerwca 2016 r. Bibliotekę Publiczną w Jaworzynie Śląskiej odwiedziła Katarzyna Ryrych –  pisarka, malarka, nauczycielka i poetka . Nasi gimnazjaliści znają ją głównie jako autorkę książek dla młodzieży.Jej powieści były wielokrotnie nagradzane przez Polską Sekcję IBBY oraz w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Nagrodzone książki: „Wyspa mojej siostry”, „Peppa w raju” oraz „O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i myszach podpodłogowych” są dostępne w szkolnej bibliotece, warto je poznać.

Autorka w sposób piękny i wzruszający próbuje w nich oswajać czytelnika z chorobą i odmiennością osób niepełnosprawnych. Często podejmuje w swoich książkach trudne tematy, ale zawsze są one sumą obserwacji, doświadczeń i przeżyć.Podkreśla, że nigdy nie pisze o rzeczach, których nie zna. Przybyli  na spotkanie uczniowie  mogli  dowiedzieć się o warsztacie twórczym autorki, jej pomysłach i wielu ciekawostkach, które stworzyły kanwę niejednej powieści. Pani Katarzyna opowiadała o swych młodzieńczych marzeniach, europejskich podróżach, Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, że pisanie dla młodzieży nie jest łatwe, a trudność wynika po prostu z różnicy wieku. Mimo to Katarzyna Ryrych lubi pisać dla młodych czytelników. Jedna z jej ostatnich powieści –  książka „Denim Blue” opowiada o dorastaniu w czasach PRL-u., latach nieznanych dzisiejszym gimnazjalistom, którym trudno uwierzyć, że posiadanie oryginalnych zachodnich dżinsów było szczytem marzeń, a ich kupno nie lada wyczynem.

Młodzi czytelnicy słuchali z dużym zainteresowaniem, a po spotkaniu żywo uczestniczyli w bezpośrednich rozmowach z pisarką. Nie zabrakło wspólnych zdjęć i oczywiście, autografów.