Nasze Gimnazjum - to My!

Jaworzyńscy gimnazjaliści na Nocy z biologią

Po raz drugi grupa uczniów  naszego gimnazjum udała się do II LO w Świdnicy na –Noc z biologią. Wykłady i warsztaty prowadzili doktoranci z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Gimnazjaliści uczestniczyli w ciekawych wykładach i warsztatach:

Trylobit – zrób to sam – na tych warsztatach przy pomocy gipsu uczniowie wykonali  odciski amonitów, trylobitów;

Kostne zagadki – uczniowie musieli rozpoznać płeć po czaszce i miednicy – szkielet był autentyczny z XV wieku;

Ziołolecznictwo – wykład z warsztatem – tu gimnazjaliści  mogli popróbować smaku nasion, korzeni, powąchać jak pachną zioła. Dowiedzieliśmy się, że jedynym ziołem  na depresje jest dziurawiec. Dziurawiec jako antydepresant i melisa jako uspokajacz działają na nasz organizm tylko  w formie kapsułek ze sproszkowanych ziół bądź nalewek na alkoholu, a nie herbatek.

Wykład – mikrobiologiczna historia pijaństwa – tu wiele ciekawostek z historii trunków i mikroorganizmów, które uczestniczą w produkcji. Większość uczestników zaskoczyła informacja, że zamiast chmielu, koncerny piwowarskie korzystają z żółci wołowej.

Drzewa pod lupą – to był ostatni warsztat, w którym uczestniczyliśmy, rozpoczął się o 20.15 – pomimo późnej godziny, studentki wprowadziły taką atmosferę ,że nie wiadomo kiedy minęło 45 minut.