Nasze Gimnazjum - to My!

1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto obchodzone od 2011 roku w dniu 1 marca i poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Przez lata powojenne niesprawiedliwie oczerniani, oskarżani o największe zbrodnie, w rzeczywistości stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu ZSRR .W latach 1944-1963 walczyli o wolną Polskę. Mordowani byli przez sowietów i polskich komunistów, za niezłomność, wielki patriotyzm i pragnienie suwerennej Polski

W PRL-u „wyklęci”, skazani byli na niepamięć. Nazywano ich „zaplutymi karłami reakcji”, a niepodległościowe organizacje, do których należeli określano jako „faszystowskie”.

A oni, jak pisał Zbigniew Herbert „szli wyprostowani wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch. Byli wierni, szli”

Dziś przywracamy im honor i cześć, powracają na karty historii, a młodzi ludzie czerpią wzorce z patriotyzmu i postaw moralnych takich jak: Rotmistrz Witold Pilecki „Witold” August Emil Fieldorf „Nil” Danuta Siedzikówna „Inka” ,Józef Kuraś „Ogień” Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” Hieronim Dekutowski „Zapora” Franciszek Jaskulski „Zagończyk”, Henryk Flame „Bartek”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny” Leon Taraszkiewicz „Jastrząb” Stanisław Sojczyński „Warszyc”, czy wielu innych, niezłomnych.

W Gimnazjum nr 1 im. kard Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Jaworzynie Śląskiej młodzież z klasy II b i II d (Aleksandra Buchowska, Wiktoria Młynarska, Dominika Białecka, Dariusz Jacek, Izabella Wargol, Izabela Dawid, Edyta Odrowska, Emilia Salamon, Justyna Majborska i Agnieszka Karpińska) przygotowała audycję poświęconą „Żołnierzom Wyklętym” i gazetki okolicznościowe. Przy audycji oprawą techniczną kierował pan Marcin Jędras.

PAMIĘTAMY O „ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH” I DZIĘKUJEMY IM ZA MĘSTWO, NIEZŁOMNĄ POSTAWĘ I KREW PRZELANĄ ZA OJCZYZNĘ