Nasze Gimnazjum - to My!

Spektakl profilaktyczny

W dniu 26 stycznia 2016r. 40 uczniów z Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej uczestniczyło w spektaklu „My, dzieci z dworca ZOO” przygotowanym przez Teatr Profilaktyczny „Alert” z Wrocławia. Spektakl odbył się w świdnickim teatrze. Został on przygotowany w oparciu o wstrząsającą książkę o takim samym tytule, która zdobyła ogromną popularność na całym świecie.

Główną bohaterką jest 14-letnia dziewczynka, która dorasta w otoczeniu szarych bloków w RFN, pod koniec lat 70. Dziewczynka, która nie ma żadnych zainteresowań i nie widzi dla siebie przyszłości, wkracza w świat imprez i używek, które doprowadziły ją do nałogu.

W spektaklu przewija się wiele postaci ,które tak jak główna bohaterka pozostawione są bez opieki i szukają czegoś co wypełni im życie w bezdusznej, szarej rzeczywistości. Aktorzy, chociaż młodzi, przekonywująco grają swoje role.

W klimat spektaklu doskonale wpisuje się muzyka ,która jest nieodłącznym jego elementem. Chociaż spektakl miał być przestrogą dla młodych ludzi, nie odstrasza nachalnym moralizatorstwem. Bohaterowie nie wypowiadają jakiś pompatycznych monologów dotyczących tego, że narkotyki są złe. Największą przestrogą jest tu historia głównej bohaterki, postaci prawdziwej, która po latach odwyku wróciła do nałogu.

Z wypowiedzi młodzieży wynika, że spektakl wywarł na nich duże wrażenie i był pouczający.

Dziękujemy Panu Burmistrzowi Miasta Jaworzyna Śląska za przekazanie środków finansowych na zakup biletów, a także Panu Dyrektorowi Gimnazjum za zorganizowanie dojazdu uczniów i możliwość uczestniczenia naszej młodzieży w spektaklu.

 

Pedagog szkolny

Wanda Biedroń