Nasze Gimnazjum - to My!

Świąteczny wyjazd na Ukrainę

Polsko-Ukraińskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo im. Adama Mickiewicza w Czortkowie zaprosiło do siebie przedstawicieli Władz Miasta z Jaworzyny Śląskiej oraz Dyrekcję i nauczycieli z jaworzyńskiego Gimnazjum. W skład delegacji weszli: Burmistrz Miasta Pan Grzegorz Grzegorzewicz, Dyrektor Gimnazjum i Przewodniczący Rady Powiatu Świdnica Pan Krzysztof Sołtys, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Pan Ireneusz Besser, nauczyciel i radny Rady Miasta Pan Wiesław Dybeł oraz Dariusz Luber i Anna Ryś.

7 stycznia wyruszyliśmy na Kresy, by wspólnie z rodakami spędzić piękny, świąteczny czas, ( Święta Bożego Narodzenia obchodzone są tam od 7 do 9 stycznia). Wraz z delegacją z Jaworzyny Śląskiej na Ukrainę pojechała ekipa Telewizji Wrocław z redaktorką programu Studio Wschód Panią Grażyną Orłowską – Sondej.

W Czortkowie powitali nas nauczyciele i uczniowie działającej tam polskiej szkoły oraz Mer Miasta Pan Włodzimierz Szmatko. Czortkowianie przyjęli nas bardzo serdecznie. Zostaliśmy zaproszeni na spotkanie wigilijne, podzieliliśmy się opłatkiem, wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Przekazaliśmy też prezenty, które przywieźliśmy ze sobą. Dzięki ofiarności mieszkańców naszej gminy udało się zgromadzić dużo słodyczy, artykułów żywnościowych i szkolnych. Dary dla Kresowiaków ufundował również jaworzyński Urząd Gminy i ZPS „Karolina” . Naszym rodakom przekazaliśmy 70 świątecznych paczek, które sprawiły im wiele radości.

Z Czortkowa pojechaliśmy do Kołomyi, gdzie również spotkaliśmy się z nauczycielami, uczniami i ich rodzicami w Polskiej Sobotniej Szkole im. Stanisława Vincenta. Tutaj obejrzeliśmy przygotowane przez uczniów jasełka, śpiewaliśmy kolędy oraz przekazaliśmy kolejne świąteczne paczki.

Z Kołomyi udaliśmy się do Obertynia, gdzie wzięliśmy udział w Mszy św. odprawianej w języku polskim i w koncercie polskich kolęd.

Spędziliśmy na Ukrainie 3 piękne dni. Na każdym kroku spotykaliśmy się z ogromną życzliwością i gościnnością. Spotykaliśmy ludzi mających polskie korzenie. Pomimo, że mieszkają na obcej teraz ziemi, nie zapominają o Polsce – uczą się języka polskiego, poznają historię Polski oraz kultywują tradycje i zwyczajne ojczyzny swoich przodków.

Anna Ryś

 

Szczegółową relację z wizyty w Czortkowie można zobaczyć na stronie: http://wroclaw.tvp.pl/553964/programy

 

w Obertynie

w Czortkowie

Kołomyja