Nasze Gimnazjum - to My!

Wymiana młodzieży

Zorganizowanie bogatego programu umożliwiło nam również wsparcie finansowe przedstawicieli gminy partnerskiej Pfeffenhausen, którzy przekazali na ten cel kwotę pieniężną uzyskaną ze sprzedaży wyrobów bawarskich na tegorocznych Dożynkach Gminnych w Piotrowicach Św. Pan Norbert Zierer, II burmistrz gminy Pfeffenhausen, przekazał  dotację na polsko-niemiecką wymianę młodzieży na ręce dyrektora gimnazjum, pana Krzysztofa Sołtysa oraz koordynatora wymiany międzyszkolnej, pani Barbary Dzikowskiej.

Impreza rozpoczęła się w poniedziałek, 24.09.12 , kiedy to o godz. 18:30 oficjalnie powitaliśmy w naszym gimnazjum piętnaścioro uczniów i ich pięcioro opiekunów przybyłych z Bawarii, by spędzić wspólnie z nami tydzień w Polsce. Po zapoznaniu się ze swoimi partnerami wymiany udali się oni do polskich rodzin, aby spędzić z nimi wieczór.
We wtorek , 25 września, uczniowie niemieccy poznali naszą szkołę, w tym celu obejrzeli prezentację multimedialną o Gimnazjum w Jaworzynie Śl,, jak również wzięli udział w zajęciach integracyjnych, aby bliżej poznać się ze wszystkimi polskimi uczniami biorącymi udział w wymianie. Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Muzeum Kolejnictwa, następnie spotkanie z przedstawicielami władz miasta oraz oprowadzenie po Urzędzie Miejskim, po czym uczniowie udali się do Biblioteki Miejskiej, w której obejrzeli wystawę kamieni pochodzących z Dolnego Śląska oraz Wystawę Książek Zakazanych

Po południu zorganizowano wycieczkę do Świdnicy, w której uczestnicy wymiany mogli podziwiać uroki barokowego Kościoła Pokoju, przejść się ulicami miasta oraz spędzić mile czas na świdnickim rynku. Nie obyło się bez zakupów, których młodzież mogła dokonać w Galerii Świdnickiej. Wieczór spędzono u polskich rodzin.

Kolejny dzień wymiany był bardzo bogaty we wrażenia. Udaliśmy się bowiem wspólnie do Ziemi Kłodzkiej. Wycieczce przewodniczyła pani Lucyna Luba, która jako nauczyciel geografii w naszej szkole zadbała o ciekawy program wycieczki. W Wambierzycach odwiedziliśmy przepiękną bazylikę, w Kudowie Zdrój  zwiedziliśmy niezwykle ciekawe  i bajeczne Muzeum Zabawkarstwa, a także spędziliśmy mile czas  spacerując po  znanym kurorcie. Na koniec udaliśmy się do słynnej Twierdzy Kłodzkiej, gdzie  mieliśmy okazję przejść pokaźny odcinek podziemnego labiryntu, znajdującego się pod twierdzą, co zafundowało zarówno polskim, jak i niemieckim uczniom wiele niezapomnianych wrażeń.  Spacerując po mieście Kłodzko mogliśmy podziwiać jego wyjątkowe osobliwości.

Po wieczorze spędzonym tradycyjnie w polskich domach uczniowie pojechali w czwartek, 27 września, na wycieczkę do Wrocławia, której przewodniczył pan Józef Strzelecki, wicedyrektor gimnazjum. Punktem programu było zwiedzenie ogrodu zoologicznego. Po licznych wrażeniach w Zoo  udaliśmy  się oni do centrum miasta, gdzie zwiedziliśmy  Stare Miasto, w tym Ostrów Tumski, a także spędziliśmy czas na słynnym wrocławskim rynku. Na koniec wycieczki pojechaliśmy do Centrum Handlowego Bielany. Na polskich uczniów i ich gości z Niemiec , jak co dzień z ciepłą kolacją czekali rodzice w polskich domach, gdzie wszyscy spędzili wieczór.

Przedpołudnie piątku, 28 września, upłynęło naszym gościom  na zwiedzeniu  Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, gdzie wzięli oni udział w warsztatach historycznych. Całemu przedsięwzięciu towarzyszył dyrektor gimnazjum, pan Krzysztof Sołtys.

Po przyjeździe do Jaworzyny uczniowie niemieccy spędzili popołudnie ze swoimi przyjaciółmi z Polski. O godz. 17:00 ponownie wszyscy spotkaliśmy się w gimnazjum, aby uroczyście podsumować wspólnie spędzoną wymianę międzyszkolną . Jednocześnie świętowaliśmy 10 rocznicę naszych wspólnych spotkań oglądając przygotowaną przez panią Elżbietę Waligórę, nauczyciela historii, prezentację multimedialną dotyczącą kolejnych spotkań młodzieży w latach 2002-2011.

Następnie obejrzeliśmy i jeszcze raz przeżyliśmy tegoroczną wymianę w obrazach prezentacji przygotowanej przez panią Barbarę Dzikowską, nauczyciela j. niemieckiego. W imprezie wziął udział m.in. z-ca przewodniczącego Rady Miejskiej w Jaworzynie Śl., pan Ireneusz Besser, rodzice naszych uczniów, którzy przy wsparciu organizatorów imprezy, przygotowali poczęstunek dla zebranych gości oraz pracownicy szkoły. Po oficjalnych podsumowaniu wymiany, przemówieniach dyrektorów obydwu zaprzyjaźnionych szkół, a także obopólnym wręczeniu upominków, wszyscy udali się na “Orlika”, gdzie mile spędziliśmy czas na grillowaniu, muzyce i zabawach sportowych, przygotowanych przez naszych nauczycieli.

W sobotę, 29 września, o godz. 7:30 zebraliśmy się przed gimnazjum, aby pożegnać naszych przyjaciół wyjeżdżających do Pfeffenhausen. I jak to zwykle w takich sytuacjach bywa “były łezki i całuski, i uściski”. Cdn.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej wymianie młodzieży.

PREZENTACJA Z WYMIANY

im

image005

image007

image017

image019