Nasze Gimnazjum - to My!

Wróciliśmy z Czortkowa

Jaworzńyscy gimnazjaliści  (w tym roku grupa w składzie: Gosia Kańko, Błażej Banaszczak, Kuba Bieliński, Maciek Janes i Dominik Pawlicki, z  opiekunami – Anną  Ryś i Wiesławem Dybłem i z kierowcą – Dariuszem Lubrem)  po raz czwarty wyjechali  na Ukrainę w ramach dolnośląskiej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.  Tym razem przydzielony nam został do uporządkowania cmentarz w Czortkowie w obwodzie tarnopolskim.    Wyruszyliśmy 8 lipca, najpierw na uroczystą   odprawę pod Urząd Marszałkowski we Wrocławiu.  Tu pożegnali  nas: Marszałek  Województwa Dolnośląskiego   Pan  Cezary Przybylski, Kurator Oświaty Pani Beata Pawłowicz, księża oraz burmistrzowie i wójtowie   dolnośląskich  miast i gmin.

Po wielogodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Czortków to urokliwe, blisko 30-tysięczne miasto położone  nad rzeką Seret.  Do roku 1945 miasto należało do Polski.  Zamieszkaliśmy w  klasztorze u bardzo gościnnych i życzliwych Ojców Dominikanów.   Następnego dnia po przyjeździe  przystąpiliśmy do pracy. „ Nasz”  cmentarz   zajmuje około 6 hektarów powierzchni. Nie ma wyraźnie wydzielonej polskiej części.  Grobów  naszych przodków należało szukać  wśród  mogił   pochowanych tam greko – katolików i zmarłych wyznania  prawosławnego.     Udało nam się  uporządkować, odnowić   i ocalić od zapomnienia blisko 100 mogił  rodaków.  Przybyliśmy tam w sama porę.  Jeszcze kilka lat i po wielu z nich nie byłoby już śladu.  Zarośnięte olbrzymimi krzakami, z ledwie widocznymi  napisami na tabliczkach nagrobnych,  dzięki naszej pracy ujrzały światło dzienne i odzyskały dawny blask.   Podczas  pracy nie byliśmy  osamotnieni. Dołączyła do nas grupa ukraińskiej młodzieży skupiona wokół    Polsko- Ukraińskiego Kulturalno-Oświatowego  Towarzystwa  im. Adama Mickiewicza.  Towarzystwo zajmuje się krzewieniem polskiej oświaty i kultury, prowadzi też szkółkę niedzielną języka polskiego. Prezesem Towarzystwa jest Pani Maria Pustelnik, która od wielu lat dba o to, by młodzi Czortkowianie polskiego pochodzenia  mogli uczyć się ojczystego języka swoich przodków.
To oni dbają o tę część cmentarza, na której spoczywaja  Polacy – ofiary egzekucji ukraińskich z lat 1918-1919, prochy polskich obrońców Czortkowa z okresu walk polsko-ukraińskich, m.in.  16 -, 17 – letni gimnazjaliści oraz prochy Ojców i Braci Dominikanów zamordowanych podczas II wojny światowej.

Pracy było dużo.   Nie udało nam się dotrzeć do wszystkich polskich mogił, a jest ich tam zapewne jeszcze wiele. Może w przyszłym roku dokończymy…  .    Ojcowie Dominikanie   serdecznie nas  zapraszali.  Nawiązały się przyjaźnie między naszymi uczniami,  a  młodzieżą   z Czortkowa.
Wszędzie spotykaliśmy się z dużą życzliwością i podziwem dla tego, co robimy.
Na kilka dni przyjechali do nas:  Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Pan Grzegorz Grzegorzewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Pan Ireneusz Besser   oraz Dyrektor  Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej Pan Sylwester Bartczak. Ich wsparcie  i dodatkowe ręce do pracy bardzo się przydały.  Odwiedziła nas ekipa Telewizji Wrocław z Panią Grażyną  Orłowską – Sondej oraz Dolnośląski Kurator Oświaty Pani Beata Pawłowicz.   Tym, co robimy zainteresowała się też lokalna  prasa. Odwiedziła nas dziennikarka z Wiadomości Czortkowskich, której opowiedzieliśmy o idei akcji oraz pokazaliśmy efekty naszej pracy.

Czas wolny staraliśmy się maksymalnie wykorzystać  na zwiedzanie Ukrainy, poznawanie jej zabytków, kultury, zwyczajów.  Zwiedziliśmy Kamieniec Podolski i  Chocim, byliśmy w Zaleszczykach, Buczaczu i Jazłowcu.  W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się we Lwowie, by zwiedzić to piękne, pełne polskich akcentów i symboli  miasto.
17 lipca, po męczącej podróży,  pełni wrażeń, cali i zdrowi dotarliśmy do Jaworzyny Śląskiej.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasz wyjazd stał się możliwy:

– rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy pomagali w przeprowadzeniu kwest,

– tym, którzy wrzucili datki do puszek wolontariuszy,

– księżom, którzy od wielu lat wspierają akcję,

– dyrektorowi naszej szkoły Panu Krzysztofowi Sołtysowi za pomoc w zorganizowaniu tej wielkiej wyprawy,

– burmistrzowi  gminy Panu Grzegorzowi Grzegorzewiczowi  i Radzie Miasta za pomoc i wsparcie.

Szczególne podziękowania należą się naszemu kierowcy – Panu Darkowi Lubrowi, z którym  spokojnie i  bezpiecznie przejechaliśmy ponad  2500 km.

 

Opiekun grupy – Anna Ryś