Nasze Gimnazjum - to My!

Ofiarom wojny ku pamięci a żywym ku przestrodze.

Tradycją naszego gimnazjum stał się fakt, iż każdego roku realizujemy duży projekt edukacji patriotycznej. Hasło tegorocznego projektu „Ofiarom wojny ku pamięci a żywym ku przestrodze” jest nadal aktualne.

Jako społeczeństwo szanujące wolność i posiadające tożsamość, nie możemy zapomnieć o tych, którzy cierpieli, polegli i zostali zamordowani broniąc wartości ważnych dla rozwoju każdego społeczeństwa i poszczególnych ludzi. Nie wolno nam zapomnieć, ale musimy też umieć przebaczać. Pamięć i przebaczenie to warunek dobrych relacji między ludźmi oraz rozwoju poszczególnych jednostek i społeczności. Pamięć o minionych czasach jest nauką i przestrogą dla przyszłych pokoleń, aby okrucieństwa wojen nigdy się nie powtórzyły.

W poniedziałek 22 czerwca podzieliliśmy się efektami naszej pracy z całą społecznością szkolną. Podczas montażu słowno-muzyczno-multimedialnego zaprezentowaliśmy streszczenia czterech projektów:” Katyń ocalić od zapomnienia” ( piąta edycja)” Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” ( IV edycja) oraz ” Co łączy Coca Colę i Jeepa Willysa z II wojną światową” i „Wywiad z dyrektorem Muzeum Broni i Militariów panem Stanisławem Gabrysiem” (który zaszczycił nas swoją obecnością).

Zastanawiamy się już nad hasłem przyszłorocznego projektu, zwłaszcza że w 2016 roku przypada 1050 rocznica chrztu Polski i chcielibyśmy godnie uczcić 1050-lecie istnienia państwa polskiego.

Anna Bardzińska, fot. Marek Kozieł