Nasze Gimnazjum - to My!

Lekcja historii  w  KL Gross Rosen

28 maja i 2 czerwca 2015 roku , uczniowie klas trzecich Gimnazjum Nr 1 im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Jaworzynie Śląskiej wraz z nauczycielkami:  p. Marzeną Antosz, p.  Anną Bardzińską i p. Elżbietą Waligórą pojechali  na trzygodzinną lekcję historii do Gross Rosen, byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, w pobliżu wsi Rogoźnicy.

Obóz Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen. 1 maja 1941 roku uzyskał status samodzielnego obozu koncentracyjnego.

Szacuje się, że podczas funkcjonowania KL Gross Rosen (1940-1945) przeszło przez niego i jego filie ok.120 tys. więźniów, z czego 40 tys. poniosło śmierć.

Uczniowie gimnazjum obejrzeli film, w którym do opowiedzenia historii obozu Gross Rosen, wykorzystano relacje byłych więźniów.  Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzili  miejsca związane z życiem w obozie koncentracyjnym  oraz wystawę  „Kamienne świadectwo”.

Wrócili do szkoły pełni refleksji nad okrucieństwami II wojny światowej  i tym, że „ludzie ludziom zgotowali ten los”/Z. Nałkowska, Medaliony/.

Elżbieta Waligóra