Nasze Gimnazjum - to My!

Podsumowanie wiosennej kwesty

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny kwestowali na rzecz dolnośląskiej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, której głównym celem jest ratowanie przed zniszczeniem i zapomnieniem polskich cmentarzy leżących na terenie dzisiejszej Ukrainy.  Podczas najbliższych wakacji do wyjazdu za naszą wschodnią granicę przygotowuje się ponad 900 wolontariuszy – uczniów gimnazjów i szkół średnich z całego Dolnego Śląska. Wśród tej grupy są również uczniowie naszej szkoły.  Będziemy porządkowali kolejny, czwarty już  polski cmentarz. Tym razem organizatorzy akcji przydzielili  nam polską nekropolię leżącą  w Czortkowie   w obwodzie tarnopolskim.
Aby ta wielka wyprawa mogła się odbyć, potrzebne są pieniądze.   I dlatego dwa razy w roku, w listopadzie i w maju,  w całym województwie odbywają się kwesty, a zebrane  pieniądze przeznaczone są na  wyjazd na Kresy, zabezpieczenie potrzebnych narzędzi i materiałów, noclegów i wyżywienia wolontariuszy.

Tym razem do akcji przyłączył się biskup Ignacy Dec, który wydał zezwolenie na przeprowadzenie zbiórki pieniędzy w kościołach całej naszej diecezji.

19 maja jaworzyńscy gimnazjaliści wraz z osobami ich wspierającymi, kwestowali w 10  kościołach i zebrali 4558 zł 70 gr.

W poszczególnych parafiach  zebrano następujące kwoty:

Katedra w Świdnicy – 1921, 04 zł

Jaworzyna Śląska – 1127, 93 zł

Wierzbna – 656, 42 zł ( Wierzbna -453,80 zł,  Bolesławice – 202, 62 zł )

Pastuchów i Piotrowice – 568,24 zł

Czechy – 143, 50 zł

Milikowice – 141, 57 zł ( Milikowice – 19, 32 zł, Witków – 37, 75 zł, Stary Jaworów – 84, 50 zł)

Pieniądze zostaną przelane na konto Związku Sybiraków III RP  we Wrocławiu, który jest jednym z organizatorów akcji.

Serdecznie dziękuję kwestującym uczniom: Małgosi Kańko, Kamili Paździorek, Mateuszowi Gilowi, Idze Kruk, Wiktorowi Krukowi, Zuzi Kozycz, Justynie Majborskiej, Natalii Zarzecznej, Paulinie Leśko, Krystianowi Kaczmarkowi, Łukaszowi Niemcowi, Marcie Kozieł, Kubie Koziełowi, Mateuszowi Drągowi, Kubie Żelaznemu, Arturowi Pojaskowi, Kubie Bielińskiemu, Ali Bielińskiej, Izie Dawid, Oli Fabian, Maćkowi Janesowi, Dominikowi Pawlickiemu, Wiktorii Młynarskiej, Edycie Odrowskiej, Marcie Fudali, Martynie Miłek, Kubie Prymuli, Darkowi Jackowi, Piotrkowi Sawko  oraz rodzicom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do zbiórki i otoczyli opieką wolontariuszy: Katarzynie Bielińskiej, Piotrowi Młynarskiemu, Marzenie Antosz, Markowi Koziełowi, Monice Garbacz, Dagmarze Gruszczyńskiej, Marcinowi Krukowi, Sebastianowi Grajaszkowi,  Anecie Czaprackiej – Sawko i Wiesławowi Dybłowi.

Szczególne podziękowania należą się tym, którzy nie przeszli obojętnie obok kwestujących  i wrzucili datki do ich puszek.

To dzięki Wam wszystkim – ofiarodawcom i wolontariuszom, zostaną ocalone kolejne kresowe polskie cmentarze i znajdujące się na nich groby naszych Rodaków.

                                                                                                                               Anna Ryś