Nasze Gimnazjum - to My!

Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole.

“Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium. Słowa J. Piłsudskiego były mottem do obchodów tygodnia patriotycznego w naszej szkole.

Z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy 2c – Nikola Adamczyk i Monika Włodarczyk przygotowały słuchowisko przypominające historię naszego kraju. Mówiły o zaborach, powstaniach, wojnie. Przypomniały nazwiska, znane z podręczników – Piotra Wysockiego, gen. Dąbrowskiego, Piłsudskiego. Przypomniały, czym dla Polaków powinno być listopadowe święto.

“My dziś żyjący dzięki naszym przodkom możemy w pełni docenić wolność i niepodległość Ojczyzny. Jesteśmy im wdzięczni za spokojne domy, za spokojne sny i pamiętamy o ich wielkim darze jaki złożyli na ołtarzu Ojczyzny i wierzymy, że nasze życie, praca, poświęcenie będzie choćby częścią długu jaki musimy wobec nich spłacić. Nie możemy i nie chcemy zapomnieć o Powstaniu Styczniowym, Listopadowym i Wielkopolskim, o wojnach światowych, o roku 1956, nie zapominamy roku 1970 i 1980, stanu wojennego i okrągłego stołu. Pamiętamy i obiecujemy pamiętać zawsze.” Na zakończenie wysłuchaliśmy “Roty”.

Na szkolnym holu mogliśmy obejrzeć prezentację mulimedialną przygotowaną przez Bartosza Musielewicza i Dawida Króla z klasy 2c. Na slajdach pokazano znanych Polaków, którzy wsławili się walcząc o wolność, mapy naszego kraju podczas zaborów, słowa znanych pieśni patriotycznych.

Ostatnim elementem obchodów Święta Niepodległości był montaż słowno- poetycki przygotowany przez uczniów z klas 2a i 2c. Na tle zdjęć zniszczonych podczas wojny miast, uczniowie mówili wiersze o wolności, o walce i poświęceniu. Wiktor Wieczorek przypomniał fragmenty przemówień Józefa Piłsudskiego. Oprawą muzyczną zajął się Kacper Jędras.

CIMG1480

CIMG1484

CIMG1485

CIMG1490