Nasze Gimnazjum - to My!

Uczniowie z Bawarii w jaworzyńskim gimnazjum

logo_pnwm
W dniach od 13 do 18 października Gimnazjum w Jaworzynie Śl. gościło grupę 26 uczniów ze szkoły partnerskiej z Markt Pfeffenhausen. Młodzież przybyła z Bawarii wraz ze Panią dyrektor Gabriele Lechner i wicedyrektorem Klausem Wernerem. Głównym celem tegorocznej wymiany był wspólny projekt „ Niemiecki ruch oporu w czasie II wojny światowej” autorstwa dyrektorów Gabriele Lechner i Krzysztofa Sołtysa. Projekt został sfinansowany przez Polsko Niemiecką Wymianę Młodzieży „Jugendwerk”- 6900 zł i sponsorów niemieckich . W ramach założeń projektu grupa 10 uczniów z Niemiec przebywała w domach jaworzyńskich gimnazjalistów a pozostali nocują w schronisku młodzieżowym w Świdnicy.

Tydzień spędzony na wspólnych wycieczkach w piękne rejony Dolnego Śląska upłynął w miłej atmosferze. Nasi goście zwiedzili Jaworzynę Śl., a w niej: Muzeum Kolejnictwa, Urząd Miasta oraz Fabrykę Porcelany „Karolina”. W tym samym dniu pobytu odbyli wycieczkę do Świdnicy, gdzie mieli okazję zobaczyć Kościół Pokoju, Świdnicki Rynek , a także wejść na Wieżę Ratuszową i obejrzeć z tarasu widokowego panoramę miasta.

W kolejnym dniu uczniowie zaprzyjaźnionych szkół wzięli udział w warsztatach w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, gdzie oprócz zajęć integracyjnych, podczas których wzajemnie uczyli się języków i przekazywali sobie wiedzę na temat swoich ojczystych krajów, poznali historię rodziny von Moltke oraz niemieckiego ruchu oporu. Warsztaty zakończyły się ogniskiem.

Niezapomniana była też wycieczka do Wrocławia. Mieliśmy okazję wjechać na 49 piętro Sky Tower, następnie wraz z przewodnikiem zwiedzić zabytki Starego Miasta, Ostrów Tumski, Rynek Wrocławski , a na koniec odwiedzić galerię handlową „Arkady”. W ostatnim dniu pobytu uczniowie z Niemiec zwiedzili Muzeum w Gross Rosen. Wieczorem odbyło się uroczyste podsumowanie wymiany, na którym obecni byli m. in. przedstawiciele władz gminnych: burmistrz Jaworzyny śl., p. Grzegorz Grzegorzewicz oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, p. Ireneusz Besser.   Wieczorek pożegnalny zorganizowany przez szkołę z pomocą rodziców uczniów biorących udział w wymianie przebiegał w wesołej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy podkreślali znaczenie takich międzynarodowych spotkań w kształtowaniu postaw tolerancji wśród młodzieży i budowaniu wzajemnej przyjaźni między narodami.

Dyrekcja Gimnazjum pragnie serdecznie podziękować: wszystkim rodzicom, którzy gościli dzieci niemieckie w swoich domach, nauczycielom i pracownikom gimnazjum, bez zaangażowania których nie można byłoby zrealizować wymiany uczniowskiej. Szczególne podziękowania kierujemy do: Pana Burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza, Pana prezesa ZPS Karolina Andrzeja Miszczaka, przewodniczącego NSZZ Solidarność przy ZPS Karolina Ireneusza Bessera, Pani Katarzyny Śmigas, Pani Katarzyny Szczerbińskiej z Muzeum Techniki, Pana Rafała Borkowskiego dyrektora Fundacji „Krzyżowa”.

W przyszłym roku wymiana uczniowska odbędzie się w naszym mieście partnerskim Markt -Pfeffenhausen.

Barbara Dzikowska – koordynator wymiany