Nasze Gimnazjum - to My!

Uroczyste podsumowanie V edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

30 września 2014 roku odbyła się we Wrocławiu uroczystość podsumowująca tegoroczną, V już edycję dolnośląskiej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Ta edycja miała wymiar szczególny, bowiem w tym roku honorowym patronatem objął ją Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Naszą szkołę i gminę reprezentowali pani Anna Ryś i pan Wiesław Dybeł – od trzech lat koordynatorzy akcji i opiekunowie gimnazjalistów biorących udział w tym wielkim przedsięwzięciu. We wrocławskim Gimnazjum nr XXV spotkali się organizatorzy oraz wszyscy, którzy przyczynili się do tego, że w tym roku 54 polskie cmentarze na Kresach zostały ocalone od zapomnienia i odzyskały dawny blask.

Zgromadzonych powitała Dolnośląski Kurator Oświaty Pani Beata Pawłowicz, która wspólnie z inicjatorką akcji – Panią Grażyną Orłowską – Sondej podziękowała wszystkim jej uczestnikom – wolontariuszom i ich opiekunom za to, że podczas wakacji porządkowali polskie nekropolie na Ukrainie. Podziękowania skierowano także do dyrektorów szkół, starostów, burmistrzów, wójtów i wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że wyjazd 500 uczniów i ich opiekunów stał się możliwy. Szczególne słowa uznania skierowane zostały do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy podczas zbiórek pieniędzy nie przeszli obojętnie obok kwestującej młodzieży i szczodrze zasilali ich puszki. To właśnie głównie dzięki tym ludziom cała akcja trwa i, miejmy nadzieję, będzie trwała nadal.

Na spotkanie przybyli również Wojewoda Dolnośląski Pan Tomasz Smolarz oraz Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Pan Jerzy Michalak .

Gościem honorowym uroczystości był Kardynał Stefan Gulbinowicz, który od 5 lat jest wielkim zwolennikiem akcji i corocznie wszystkich jej uczestników otacza duchową opieką i wsparciem.
30 września podsumowano akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” za rok 2014 dając jednocześnie sygnał do rozpoczęcia następnej jej edycji. Kolejne polskie cmentarze na Ukrainie czekają na nasz ratunek.