Nasze Gimnazjum - to My!

Spotkanie z Kresami

W Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej ostatnie dni upłynęły nam pod znakiem spotkań i imprez zawiązanych z Kresami. Stanowiły one podsumowanie tegorocznej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, w której nasza szkoła uczestniczyła po raz trzeci.

Podczas całego roku szkolnego wzięliśmy udział we wszystkich działaniach ogłoszonych przez organizatorów: zbieraliśmy znicze na groby Polaków pozostawione za naszą wschodnia granicą oraz dary do paczek świątecznych dla dzieci, sprzedawaliśmy kresowe kalendarze, kwestowaliśmy 1 listopada na cmentarzach i w maju w kościołach. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na ratowanie kolejnych polskich cmentarzy oraz na pomoc Polakom żyjącym na Kresach. Wszystkie wymienione działania stanowią przygotowania do wyjazdu naszych uczniów na Ukrainę, do Skole koło Stryja, w celu odnowienia i uratowania od zapomnienia tamtejszego polskiego cmentarza. Systematycznie uczestniczyliśmy również w spotkaniach w Telewizji Wrocław organizowanych przez inicjatorkę akcji panią Grażynę Orłowską – Sondej.

Gościliśmy zespół „Białe skrzydła” z Białorusi

DSC_0194

Od 15 do 18 maja przebywał w Jaworzynie Śląskiej białoruski zespół z Mołodeczna „Białe skrzydła”, który zaproszony został przez organizatorów akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” na zorganizowany we Wrocławiu V Koncert Kresowy. 34 członków zespołu zamieszkało w gościnnych domach rodzinnych naszych uczniów. Pobyt w Polsce spędzili bardzo pracowicie. Dwukrotnie wystąpili w Hali Stulecia we Wrocławiu. W sobotę – 17 maja, zaprezentowali swoje umiejętności przed publicznością zgromadzoną na jaworzyńskim Stadionie Miejskim z okazji otwarcia nowo wybudowanego obiektu wielofunkcyjnego. Dyrekcja i nauczyciele jaworzyńskiego gimnazjum zadbali również o to, by goście poznali Jaworzynę Śląską i naszą szkołę.

DSC_0199

Udział w wielkim Koncercie Kresowym
Trzydziestoosobowa delegacja uczniów i nauczycieli oraz poczet sztandarowy naszego gimnazjum spędzili piątkowe popołudnie w Hali Stulecia we Wrocławiu na V Koncercie Kresowym. Na tę wielką uroczystość zaproszone zostały szkoły, które przez cały rok aktywnie pracowały na rzecz akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Imprezę rozpoczęła wielka parada pocztów sztandarowych z ponad 100 dolnośląskich szkół. Pani Grażyna Orłowska – Sondej – inicjatorka i organizatorka akcji oraz Dolnośląski Wicekurator Oświaty Pani Danuta Leśniewska podziękowały wszystkim instytucjom, które zaangażowały się w działania na rzecz ratowania polskich cmentarzy i pomocy Kresowianom. Szczególne podziękowania skierowane zostały do uczniów i pracowników naszego gimnazjum i ich rodziców oraz do wszystkich mieszkańców naszej gminy. Zebraliśmy bowiem podczas kwest największą ilość pieniędzy spośród wszystkich dolnośląskich szkół. Pani Orłowska-Sondej oraz Pani Wicekurator złożyły podziękowania na ręce Dyrektora Gimnazjum Pana Krzysztofa Sołtysa oraz Burmistrza Jaworzyny Śląskiej Pana Grzegorza Grzegorzewicza. Podczas części artystycznej mieliśmy przyjemność podziwiać występy zespołów wokalnych i tanecznych z Lublina, Litwy, Ukrainy oraz „Białych skrzydeł” z Białorusi.
Wyjazd na Ukrainę
Czy w tym roku dolnośląska młodzież wyjedzie na Ukrainę odnawiać i porządkować kolejne polskie cmentarze? Wobec wydarzeń toczących się u naszych wschodnich sąsiadów przeprowadzenie akcji stoi pod znakiem zapytania. Jeśli sytuacja nie ustabilizuje się, to zapewne wyjazdu podczas tegorocznych wakacji nie będzie. Czekamy na ostateczną decyzję organizatorów i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

Anna Ryś, Wiesław Dybeł