Nasze Gimnazjum - to My!

“Wojna to najstraszniejsze słowo, jakie zna ludzkość”

W bieżącym roku szkolnym realizowaliśmy w naszej szkole projekt edukacyjny zatytułowany “Wojna to najstraszniejsze słowo jakie zna ludzkość, tragedia narodów i tragedia pojedynczego człowieka”.
Podczas realizacji tego projektu poznawaliśmy tragiczne a zarazem bohaterskie losy Polaków podczas I i II wojny światowej, Powstania Warszawskiego i wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.
W ramach realizacji tego projektu kontynuowaliśmy też dwa projekty edukacyjne”Katyń-ocalić od zapomnienia”, do którego nasze gimnazjum przystąpiło przed czterema laty oraz międzynarodowy projekt “Krokus”, który realizujemy już drugi rok.
W trakcie realizacji tego międzynarodowego projektu, szkoły biorące w nim udział otrzymują cebulki żółtych krokusów, które jesienią uczniowie posadzili na placu przed szkołą. Miniona zima była bardzo długa, dlatego krokusy zaczęły kwitnąć w tym roku dopiero 9 kwietnia.
Żółte kwiaty krokusów, które zakwitają wiosną przypominają nam półtora miliona żydowskich dzieci oraz setki tysięcy dzieci innych narodowości zamordowanych podczas II wojny światowej.
Projekt Krokus pozwala uczniom zapoznać się z tematyką Holokaustu oraz uświadomić niebezpieczeństwa związane z dyskryminacją i nietolerancją.

Okazją do prezentacji i podsumowania naszych projektów stała się uroczystość patriotyczna, która miała miejsce w naszej szkole w czwartek 23 maja, a składały się na nią: złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod dębem katyńskim i tablicą upamiętniającą zamordowanego w Katyniu polskiego oficera ppłk. Borysa Fourier oraz montaż słowno-muzyczny zatytułowany “Wojna to najstraszniejsze słowa, jakie zna ludzkość – tragedia narodów i tragedia pojedynczego człowieka”.

Było nam niezwykle miło gościć na naszej wieczornicy władze miasta z burmistrzem Grzegorzem Grzegorzewiczem, wiceburmistrzem Markiem Zawiszą i wiceprzewodniczącym rady Ireneuszem Besserem, ks. Kan. Janusza Stokłosę, rodziców z przewodniczącą rady Katarzyną Chmielowiec oraz nauczycieli i uczniów naszego gimnazjum.