Nasze Gimnazjum - to My!

Szach i mat w rękach Łukasza!

Dnia 15 lutego we Wrocławiu miał miejsce kurs na sędziego szachowego. Podstawowym wymogiem było posiadanie drugiej kasy szachowej oraz ukończone 16 lat.  Miło nam poinformować, że jeden z uczniów  naszej szkoły spełniał te wymogi, sprostał wymaganiom i zdobył ten tytuł. A jest nim oczywiście Łukasz Cieślak.

Pierwszym etapem było szczegółowe, kilkugodzinne przedstawienie najnowszych zasad gry FIDE. Każdy  z przepisów został dokładnie omówiony i zobrazowany przykładem. Kurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, padało wiele pytań od kandydatów. Drugim,  ostatnim etapem był egzamin składający się z 40 pytań odwołujących się do przepisów.

Kurs gwarantował zdobycie tytułu sędziego młodzieżowego (wiek 16- 18), 3 kategorii sędziowskiej (wiek  18+) oraz 2 kategorii sędziowskiej (18+ oraz dodatkowy wymóg bycia sędzią już w przynajmniej 4 turniejach,  w tym co najmniej 2 rankingowanych). Z wszystkich osób, egzamin zdało siedem osób.

Pierwszy sprawdzian w nowej roli wypadł… na następny dzień.

W sobotę,  1 marca odbyły się IV Szachowe Mistrzostwa Świdnicy Juniorów. Turniej, zorganizowany przez MDK Świdnica przy wsparciu Urzędu Miasta,  zgromadził na starcie 54 młodych szachistów, którzy rywalizowali ze sobą w czterech kategoriach wiekowych: do 7, 10, 13 oraz 20 lat.

W kategorii wiekowej do 20. lat udział brał  Łukasz Cieślak (jako zawodnik oraz sędzia asystent). Przegrał tylko jeden pojedynek z laureatem tej kategorii wiekowej Dawidem Mozolem z Żarowa. Tym samym Łukasz zdobył srebrny medal. Warto wspomnieć, że trzecie miejsce zajął nasz absolwent, tegoroczny maturzysta- Bartosz Stelmasik.

szach1

Szczegóły (ranking i zdjęcia z zawodów) na stronie http://www.dzszach.pl/  oraz  hetman-mk.pl