GŁÓWNA
Zajęcia na ścieżce
Przykładowe karty pracy
„Sprzątanie Świata” w Bagieńcu

Zajęcia terenowe na ścieżce dydaktyczno - przyrodniczej "Bagieniec"
dnia 08.10.1005

W sobotę dnia 8 października 2005r. uczniowie klas 1b i 1c wraz z wychowawcami p. J. Uniejewską i p. J. Sołtys wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Bagieńca.

Zajęcia odbywały się na ścieżce dydaktyczno - przyrodniczej pod okiem koordynatora ścieżki p. L. Luby.

Tematyka zajęć - "Obserwacja i badanie zmian antropogenicznych na terenie wsi Bagieniec" związana była z edukacją ekologiczną.

Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczycieli, wykonując następujące zadania na kartach pracy:

-   Wyróżnienie składników krajobrazu naturalnego i antropogenicznego na trasie ścieżki oraz ocena stopnia przekształcenia krajobrazu przez człowieka.

-   Obserwacja stanu środowiska wokół stawu zamkowego - analiza jakości wody w stawie, gatunki roślin i zwierząt żyjących w otoczeniu stawu.

-   Obserwacja stanu środowiska w lesie brzozowym - skład gatunkowy roślin w poszczególnych piętrach lasu, badanie stanu zdrowotności drzew, analiza próbki gleby, wyodrębnienie i określenie rodzaju zaśmieceń i odpadów.

W sobotę Bagieniec posłużył również jako plener dla naszych plastyków. Członkowie koła plastycznego uczestniczyli w warsztatach twórczych pod kierunkiem opiekuna koła p. A. Sawko. Tematem zajęć było tworzenie obrazów przestrzennych z darów natury oraz rysowanie zamku i jego najbliższego otoczenia.

Obie grupy, zarówno ekolodzy jak i plastycy bardzo pracowicie spędziły sobotnie przedpołudnie. Zajęcia zakończyły się zasłużonym odpoczynkiem przy ognisku i pieczeniem kiełbasek.

wszelkie uwagi proszę kierować na adres anusik@o2.pl