GŁÓWNA
KLUB TURYSTYCZNY
Planowane zadania
W Ę D R Ó W K I
Wycieczka na Cisy
P R Z E W O D N I K
Str. główna
Wycieczka 1
ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA BAGIENIEC
Projekt "Bagieniec"
Tworzymy ścieżkę
Opis ścieżki
Zajęcia na ścieżce
Przykładowe karty pracy
„Sprzątanie Świata” w Bagieńcu
Ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza "BAGIENIEC"

opis stanowisk


autor: Lucyna Czwartacka - Luba Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej

op1.gif (3138 bytes)

I. Główne cele ścieżki
Ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza "Bagieniec" została opracowana na potrzeby szkół podstawowych i gimnazjów jako "poligon dydaktyczny" do prowadzenia zajęć edukacyjnych w terenie. Jej głównym założeniem jest zachęcenie nauczycieli naszego regionu do poszukiwania atrakcyjnych metod nauczania, do jakich niewątpliwie zaliczają się lekcje w terenie. Wędrówka ścieżką jest doskonałą okazją do poznania historii regionu, jego dorobku kulturowego, przyrody ożywionej i nieożywionej, różnych form działalności człowieka oraz jego wpływu na zmiany w środowisku naturalnym. Poprzez bezpośrednią obserwację najbliższej okolicy uczniowie zdobywają wiedzę interdyscyplinarną, kształtują umiejętności orientacji w terenie, dokonywania pomiarów i analiz oraz dokumentowania i interpretacji wyników.

II. Ogólny opis ścieżki
Trasa ścieżki dydaktyczno - przyrodniczej obejmuje 8 stanowisk na terenie Bagieńca. Punkty zostały tak ustalone, aby ukazać walory przyrodnicze, krajobrazowe i architektoniczne wsi i jej najbliższych okolic. Poszczególne stanowiska zostały wyznaczone i opisane przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela - autora ścieżki.
Ścieżka liczy 4 km długości. Czas przejścia z przystankami na wykonanie zadań nie przekracza 3 godzin. Do każdego stanowiska opracowano przykładowe karty pracy, które mogą być modyfikowane w zależności od wieku uczniów lub założonych przez nauczyciela celów wędrówki. Zajęcia na ścieżce mogą być realizowane w całości lub częściowo na wybranych stanowiskach. Na każdym stanowisku znajduje się tabliczka z mapką ścieżki i dokładnym opisem miejsca. Dostępny jest również ilustrowany folder ścieżki z krótkim opisem przystanków. Mogą one służyć jako materiały pomocnicze dla uczniów podczas wykonywania zadań.
Największą zaletą ścieżki jest jej interdyscyplinarność. Organizując zajęcia terenowe mamy możliwość realizacji treści programowych przedmiotów zarówno matematyczno - przyrodniczych jak i humanistycznych, wzbogacając je o edukację ekologiczną i regionalną.

III. Opis miejscowości
Bagieniec położony jest w południowo - wschodniej części gminy Jaworzyna Śląska, na północ od Świdnicy i na południowy - wschód od Jaworzyny Śląskiej, przy drodze bocznej z Bolesławic do Wiśniowej. Leży w niewielkiej dolince wśród malowniczych wzgórz granitowych górujących nad okolicą. Kulminacje te, z których najwyższa Góra Strzelnica liczy 262 m.n.p.m. sprawiają one wrażenie "mini gór" na tle równinnego terenu całej gminy. Wieś rozlokowana jest wzdłuż szosy i jej bocznych odnóg. Jej układ przestrzenny tworzy zabudowa rozproszona, zbliżona nieco do typu łańcuchowego, charakterystycznego dla terenów górzystych. Przez Bagieniec przepływa potok Jabłoniec, zwany też Bagieniecką Wodą, który we wschodniej części wsi tworzy zakole i wcina się doliną przełomową przez wzgórza granitowe. Przez porośnięte lasem mieszanym wzgórza prowadzą liczne ścieżki doskonale nadające się do spacerów i jazdy rowerowej. W centralnym obniżeniu wsi znajduje się kilka stawów. Na największym z nich, na sztucznej granitowej wyspie stoi XVII- wieczny pałac. Dwa mniejsze stawy tworzą kompleks rekreacyjny gospodarstwa agroturystycznego, w skład którego wchodzi łowisko ryb. Atrakcją Bagieńca jest coroczna impreza kulturalna "Dni Goethego", w ramach której odbywają się warsztaty dziennikarskie, poetyckie, teatralne i plastyczne. Impreza organizowana jest dla uczczenia faktu, iż miejsce to odwiedził w 1790r. "król poetów" Johan Wolfgang von Goethe.
Dojazd: Do Bagieńca nie ma bezpośredniego dojazdu. Ze Świdnicy można dostać się autobusami MPK (linie 15, 16, 18) do Wiśniowej, stamtąd przejść 1 km boczną szosą na północny zachód. Łatwe dojście jest również od strony Bolesławic. Ze Świdnicy do Bolesławic dojeżdżamy pociągiem lub autobusami linii prywatnej (B+F), stamtąd idziemy drogą na wschód w kierunki Wiśniowej do oddalonego 1,5 km Bagieńca.

IV. Szkic kartograficzny ścieżki

op2.gif (11179 bytes)

V. Stanowiska na ścieżce

1. Kaplica przy starym cmentarzu
2. Pałac na wodzie
3. Odsłonięcie granitowe
4. Las brzozowy
5. Góra Strzelnica
6. Nad rzeką
7. Stary dąb "Alon"
8. Stawy hodowlane


 
wszelkie uwagi proszę kierować na adres anusik@o2.pl