GŁÓWNA
KLUB TURYSTYCZNY
Planowane zadania
W Ę D R Ó W K I
Wycieczka na Cisy
P R Z E W O D N I K
Str. główna
Wycieczka 1
ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA BAGIENIEC
Projekt "Bagieniec"
Tworzymy ścieżkę
Opis ścieżki
Zajęcia na ścieżce
Przykładowe karty pracy
„Sprzątanie Świata” w Bagieńcu

"WĘDRÓWKI PO MAŁEJ OJCZYŹNIE"


Od września 2003 realizowany jest w naszym Gimnazjum program turystyki szkolnej pod nazwą "Wędrówki po Małej Ojczyźnie". Program jest skorelowany z programem wychowawczym szkoły.

 

Autorka programu
Nauczyciel geografii
mgr Lucyna Luba

GŁÓWNE CELE PROGRAMU:

1. Poznanie naszej "Małej Ojczyzny" pod względem geograficznym, przyrodniczym, historycznym i kulturowym jako części Polski i Europy.

2. Kształtowanie postaw proregionalnych poprzez poznanie i popularyzowanie własnego regionu - piękna krajobrazu, walorów przyrodniczych, historii i dziedzictwa kulturowego.

3. Kształtowanie wśród uczniów zainteresowań krajoznawczych i turystycznych, łączących w sobie cele poznawcze i wychowawcze.

4. Rozwijanie poprzez krajoznawstwo i turystykę wiedzy interdyscyplinarnej oraz łączenie wiedzy zdobytej na lekcjach z praktyką.

PLANOWANE ZADANIA:

I. Utworzenie Szkolnego Klubu Turystycznego

Powstanie Szkolnego Klubu Turystycznego jest najważniejszym elementem programu. W ramach jego działalności uczniowie odbywają wycieczki po najpiękniejszych zakątkach naszej okolicy. Pragniemy zwiedzić jak najwięcej ciekawych obiektów historycznych (zamki, pałace, kościoły, sanktuaria, miejsca pamięci narodowej) oraz obszarów chronionych (parki narodowe, krajobrazowe, rezerwaty przyrody), w które obfituje cały region Dolnego Śląska. Każda wycieczka łączy w sobie elementy poznawcze i rekreacyjne, jest więc okazją do przyjemnego i pożytecznego spędzenia wolnego czasu. Nawiązana współpraca ze Świdnickim Oddziałem PTTK umożliwi uczniom zdobywanie odznak krajoznawczych i turystycznych. Wśród uczniów Gimnazjum ogłoszono konkurs na logo i nazwę naszego klubu.

II. Redagowanie Szkolnego Przewodnika Tras Turystycznych

Członkowie Szkolnego Klubu Turystycznego wraz z opiekunem podjęli zadanie stworzenia turystycznej "bazy danych". Po każdej wycieczce uczniowie sporządzają sprawozdanie: opisują przebieg trasy, wykonują szkic trasy, opisują ciekawe miejsca na trasie. Opisane trasy będziemy sukcesywnie zamieszczać na naszej stronie internetowej i przekazywać do biblioteki szkolnej. Pracę będziemy kontynuować w następnych latach i mamy nadzieję, że powstanie z tego pokaźny przewodnik. Mamy również nadzieję, że skorzystają z niego również inni nauczyciele, organizując wycieczki klasowe.

III. Edukacja regionalna

Poprzez krajoznawstwo i turystykę uczniowie pogłębiają wiedzę o własnym regionie: jego dziedzictwie kulturowym oraz obecnej sytuacji społeczno - gospodarczej. W tym celu przygotowano następujące zadania: konkurs fotograficzny "Zabytki Kultury naszej gminy" oraz wspólnie z nauczycielem plastyki wykonanie mapy zabytków naszej gminy. Wraz z koordynatorem edukacji regionalnej przygotowano pytania o regionie do konkursu "Omnibus Szkolny". W kwietniu 3-osobowy zespół uczniów weźmie udział w III edycji konkursu wiedzy o powiecie świdnickim, organizowanym klub "Bolko" pod patronatem Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Edukacja regionalna realizowana jest również na lekcjach geografii. Uczniowie klas III pracują w grupach nad projektem "Folder gminy Jaworzyna Śl." a uczniowie klas II nad projektem "Raport na temat sytuacji demograficznej w naszej gminie".

IV. Promocja regionu

Poprzez działalność turystycznej zamierzamy również przyczynić się do zareklamowania naszego regionu w Polsce i Europie. Nasz folder gminy Jaworzyna Śl. w wersji dwujęzycznej przekażemy koordynatorowi do spraw wymiany p. Elżbiecie Krzaczek dla szkoły partnerskiej w Niemczech. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym, członkowie klubu turystycznego będą mieli okazję oprowadzić swoich kolegów z Niemiec po jednej z opracowanych przez siebie tras wycieczek.

V. Prowadzenie zajęć edukacyjnych w terenie

Forma zajęć terenowych jest doskonałym przykładem łączenia wiedzy teoretycznej z praktyką. Poprzez bezpośrednią obserwację i przeprowadzanie badań uczniowie zdobywają wiedzę interdyscyplinarną. W bieżącym roku szkolnym zaplanowano cykl zajęć międzyprzedmiotowych w klasach I. Terenem naszych penetracji będzie wieś Bagieniec. Przed zajęciami członkowie klubu turystycznego rozpoznają teren i wytyczą trasę, a nauczyciele przedmiotów zarówno przyrodniczych jak i humanistycznych przygotują karty zadań dla uczniów. Planujemy również rozpocząć prace nad projektem ścieżki dydaktyczno - przyrodniczej na terenie Bagieńca.

VI. Ekologia i ochrona środowiska w działalności turystycznej

Podstawowym obowiązkiem turysty jest dbałość o środowisko naturalne. Dlatego przed każdą wycieczką uczniowie są zapoznawani z zasadami zachowania się na szlakach turystycznych. Każdy uczeń wie, że nie wolno ich zaśmiecać. Natomiast na obszarach chronionych, turystów obowiązują dodatkowo specjalne przepisy, np. nie wolno zbaczać ze szlaku, zrywać roślin, płoszyć zwierząt itp. Chcemy w tym roku odwiedzić i opisać jak najwięcej takich miejsc - parków narodowych, krajobrazowych, rezerwatów przyrody, których na Dolnym Śląsku jest ogromne bogactwo.

 

 
wszelkie uwagi proszę kierować na adres anusik@o2.pl