GŁÓWNA
KLUB TURYSTYCZNY
Planowane zadania
W Ę D R Ó W K I
Wycieczka na Cisy
P R Z E W O D N I K
Str. główna
Wycieczka 1
ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA BAGIENIEC
Projekt "Bagieniec"
Tworzymy ścieżkę
Opis ścieżki
Zajęcia na ścieżce
Przykładowe karty pracy
„Sprzątanie Świata” w Bagieńcu

 "Bagieniec - mała wieś, bogatą skarbnicą wiedzy"
- projekt zajęć z edukacji środowiskowej dla uczniów gimnazjum



W roku szkolnym 2004/2005 w ramach programu "Wędrówki po Małej Ojczyźnie", Szkolne Koło Turystyczne realizuje projekt z edukacji środowiskowej pod tytułem: "Bagieniec -mała wieś bogatą skarbnicą wiedzy". Autorem i koordynatorem projektu jest nauczyciel geografii mgr Lucyna Czwartacka - Luba.

Pomysł na realizację projektu zrodził się w maju 2004r. Nasza szkoła, posiadająca certyfikat "Szkoły z klasą" została wylosowana do udziału w programie "Akademia szkoły z klasą" organizowanym przez "Gazetę Wyborczą" i Centrum Edukacji Obywatelskiej". Patronem programu jest Aleksander Kwaśniewski, a partnerem Polsko Amerykańska Fundacja Wolności. W czerwcu 2004r. projekt został zgłoszony do programu i otrzymał "Małego Granta" w wysokości 1500zł. na dofinansowanie zajęć pozalekcyjnych. Dzięki tej dotacji przez cały rok szkolny odbywały się zajęcia terenowe.

Cele główne projektu:
1. Kształtowanie wiedzy o środowisku lokalnym i umiejętności estetycznej oceny jego walorów krajobrazowych, przyrodniczych i historycznych.
2. Prezentowanie efektów pracy w różnych formach.

Cele szczegółowe - uczeń:
1. Doskonali umiejętność prowadzenia obserwacji i badań terenowych, dokumentowania i interpretowania wyników badań.
2. Wykorzystuje naturalne środki dydaktyczne, czyli obiekty, okazy, zjawiska przyrodnicze oraz obiekty antropogeniczne.
3. Korzysta z dostępnych materiałów i literatury tematycznej: mapy, przewodniki turystyczne, zasoby Internetu.
4. Posługuje się różnorodnymi środkami wizualizacji zebranych informacji: rysunek, szkic kartograficzny, aparat fotograficzny, program Power Point.
5. Uczy się harmonijnej i efektywnej współpracy w zespole.
6. Dostrzega korzystne i niekorzystne zmiany w środowisku spowodowane działalnością człowieka.
7. Angażuje się w życie własnego regionu, poznaje jego historię i problemy współczesne.
8. Podejmuje działania na rzecz zagospodarowania najpiękniejszego zakątka gminy i promowania go wśród jej mieszkańców i szerszej społeczności.
9. Czuje emocjonalną więź z regionem, jest wrażliwy na jego piękno i odpowiedzialny za jakość środowiska.

Projekt ma charakter interdyscyplinarny. Szeroko pojęta edukacja środowiskowa pozwoli uczniom poszerzać wiedzę i doskonalić umiejętności z różnych dziedzin. Uczniowie samodzielnie zdobywają wiedzę poprzez bezpośrednią obserwację, wykorzystując naturalne środki dydaktyczne. W bezpośrednim kontakcie poznają ludzi działających na rzecz środowiska lokalnego, aktywnie włączając się w jego życie.

Realizacja projektu odbywa się na zajęciach pozalekcyjnych, w soboty. Zajęcia terenowe organizowane są w soboty (średnio 1 sobota w miesiącu) od października 2004 do maja 2005. Każde zajęcia terenowe będą miały inną tematykę i wymagać będą obserwacji, następnie opracowania i prezentacji jej wyników w różnej formie.

Tematyka poszczególnych zajęć terenowych:

1. "Mini góry na nizinie"- wycieczka geograficzna - położenie Bagieńca na tle powiatu i gminy, ukształtowanie terenu, zarys budowy geologicznej. Sporządzenie, opis i prezentacja materiału kartograficznego.

2. "Bogaty świat przyrody"- wycieczka przyrodnicza - różnorodność gatunkowa flory i fauny okolic Bagieńca, pomniki przyrody, zasoby wodne, gleby. Obserwacja, fotografowanie,
wykonanie zielników, prezentacja zgromadzonego materiału.

3. "Człowiek zmienia środowisko"- wycieczka ekologiczna -obserwacja i badanie przemian
antropogenicznych na terenie Bagieńca i okolic.

4. "Śladami przeszłości" - wycieczka historyczna - poznanie historii wsi, rejestracja obiektów zabytkowych: pałac wzniesiony w XV w. na granitowej wyspie, zespół zabudowań folwarcznych, XIX-wieczny park przypałacowy, zespół cmentarny z kaplicą z 1854r., stanowiska archeologiczne dokumentujące ślady dawnego osadnictwa. Prezentacja
zgromadzonego materiału.

5. "Bagieniec w oczach młodych artystów" - plener malarski -wykonanie prac plastycznych przedstawiających najciekawsze obiekty przyrodnicze i architektoniczne oraz pejzaże wsi i okolic. Wystawa prac.

6. "Ci którzy tu byli i są" - wycieczka dziennikarska - reportaże na temat ludzi związanych z Bagieńcem. Przedstawienie sylwetek ludzi, którzy przebywali tu dawniej, m.in. (1762), poeta i pisarz J.W. von Goethe (1790), rzeźbiarz R. Kraft (lata 30-te XXw.).
Przeprowadzenie wywiadów z ciekawymi ludźmi żyjącymi tu obecnie.

7. "Na szlaku wiedzy" - wyznaczenie trasy ścieżki dydaktycznej prowadzącej przez najciekawsze obiekty przyrodnicze i architektoniczne Bagieńca. Ustalenie i oznakowanie stanowisk pracy, opracowanie kart pracy, wybór nazwy ścieżki, wydanie folderu ścieżki z wykorzystaniem zgromadzonych wcześniej materiałów, rozpropagowanie folderu wśród szkół powiatu świdnickiego.

Projekt jest adresowany do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i gimnazjów naszej gminy oraz innych gmin powiatu świdnickiego. Ścieżka dydaktyczna, którą wytyczymy na terenie Bagieńca może służyć nauczycielom do prowadzenia zajęć edukacyjnych w terenie z różnych przedmiotów.

Projekt składa się z dwóch etapów. Pierwszy, to zgromadzenie jak najwięcej informacji na temat środowiska przyrodniczego, historii i mieszkańców Bagieńca. Będzie on realizowany podczas cyklu wycieczek i zajęć kameralnych zróżnicowanych tematycznie, stanowiących odrębne zadania. Po połączeniu ich w całość stworzony zostanie pierwszy przewodnik po okolicach Bagieńca, który będzie mógł służyć jako materiał dydaktyczny. Aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców wykonamy go zarówno w formie albumowej, jak i prezentacji multimedialnej.
Drugim etapem projektu jest wytyczenie trasy ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej, która ułatwi nauczycielom prowadzenie zajęć. Stanowiska na ścieżce będą dobrane tak, aby pokazać walory krajobrazowe, przyrodnicze i architektoniczne wsi i okolic. Każde stanowisko będzie oznakowane tabliczką, zawierającą nazwę i jego krótki opis. Do poszczególnych stanowisk opracujemy i udostępnimy przykładowe karty pracy i wydamy folder ścieżki, który rozpropagujemy wśród szkół powiatu świdnickiego.

 
wszelkie uwagi proszę kierować na adres anusik@o2.pl