Główna   Kalendarium   Dziedzictwo  Wspomnienia  Cytaty   Myśli  Galeria   Linki  Kontakt

 

 

I ZLOT SZKÓŁ IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO

 

Relacje uczestników zlotu

Oficjalna część zlotu


Po rejestracji wszystkie delegacje szkół zebrały się w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury. Oficjalna część zlotu rozpoczęła się uroczystym wniesieniem sztandarów na scenę i odśpiewaniem hymnu. Powitano wszystkich zgromadzonych gości, a przedstawicielka premiera Marcinkiewicza, pani prof. Krystyna Czuba, przeczytała list od szefa rządu. Następnie pozostali goście, znane osobistości warszawskie, zabrały głos. Jednym z najciekawszych wystąpień było przemówienie bliskiego przyjaciela Kardynała Wyszyńskiego, księdza biskupa Zawitkowskiego. Następnie po części oficjalnej obejrzeliśmy montaż jednej z warszawskich szkół, który przedstawiał sytuacje z życia Prymasa, deklamowane były jego słowa jak również wplecione fragmenty wierszy polskich poetów. Po montażu mogliśmy obejrzeć krótki film o naszym patronie od jego narodzin do śmierci. Oficjalną cześć zakończyło ogłoszenie wyników konkursów plastycznego i literackiego. Montaże jak i przemówienia bardzo mi się podobały, dowiedziałam się więcej o moim patronie i miło rozpoczęłam zlot.

Magdalena Nazimek

Warsztaty

W dniach 29-30 maja 2006r. Odbył się I Zlot Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Część oficjalna odbyła się w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki. W sali kongresowej prowadzący przygotowali kilka spektakli, wprowadzono sztandary szkół. Druga część odbyła się w różnych salach, w których były prowadzone warsztaty dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum, liceum oraz dla nauczycieli. Na warsztatach dla gimnazjum każda szkoła miała za zadanie przedstawić swój program artystyczny- pantomimę bądź występ wokalny. Nasza szkoła śpiewała piosenkę o wadzie narodowej- alkoholizmie. Warsztaty trwały ok. 90 minut.
Niektóre występy były bardzo zabawne, a niektóre poważne. Uczestnicy, a nawet prowadzący byli zachwyceni występami, chociaż pojawiło się kilka wpadek. Każda szkoła pokazała, na co ją stać.

D.Marszałek II"d"

 

Spotkanie z Prezydentem RP

Dnia 31 maja 2006 r. podczas I Ogólnopolskiego Zlotu Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie odbyło się spotkanie z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim . Na spotkanie do pałacu prezydenckiego każda ze szkół wybrała jednego reprezentanta . Na początku spotkania, zanim przyszedł pan prezydent, każdy mógł na pięć sekund objąć stanowisko prezydenta, tzn. stanąć za mównicą prezydencką i zrobić sobie zdjęcie. Po chwili przybyła telewizja z kamerą i aparatami fotograficznymi. Za niedługo przyszedł do nas pan prezydent, który był bardzo zadowolony (my też),że mimo nawału pracy mógł się z nami spotkać. Na początku bardzo miło nas powitał, a następnie wygłosił krótkie przemówienie. Dotyczyło ono życia Kardynała Wyszyńskiego. Pan prezydent bardzo dobrze wypowiadał się o naszym patronie. Później zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Mnie spotkało wyróżnienie, ponieważ pan Lech Kaczyński wybrał miejsce obok mnie. Dziennikarze, zrobili dużo zdjęć. Po spotkaniu zostaliśmy zaproszeni do sali obok na poczęstunek. Było dużo słodyczy, napojów i owoców.
Byłem bardzo zadowolony, że mogłem być w pałacu prezydenckim, ale najbardziej zaskoczyło mnie to, że pan prezydent do zdjęcia postanowił stanąć obok mnie.

Paweł Stuła

SPRAWOZDANIE Z MSZY ŚWIĘTEJ

Dnia 29 maja o godz. 19:00 odbyła się uroczysta Msza Św. w archikatedrze warszawskiej. W uroczystości wzięli udział wszyscy uczestnicy Pierwszego Zlotu Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Każda szkoła wystawiła na uroczystość swój poczet sztandarowy. Całej Mszy przewodniczył Prymas Polski Józef Kardynał Glemp.
Obecny Prymas Polski wygłosił piękną homilię. Dotyczyła ona życia i działalności na rzecz Kościoła naszego patrona Stefana Wyszyńskiego.
Po uroczystej Mszy odbył się marsz warszawskimi ulicami pod pomnik kardynała Wyszyńskiego. Przejściu akompaniowała orkiestra policyjna. Na koniec uroczystości odmówiono modlitwę - " Apel Jasnogórski ".

Dominika Karniej   

 

Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego

Drugiego dnia wizyty w Warszawie dostaliśmy zaproszenie do Muzeum Powstania Warszawskiego. Po obiekcie oprowadziła nas pani przewodnik, która bardzo ciekawie, a zarazem przystępnie przedstawiła nam przebieg powstani autentycznych przedmiotów znajdowały się tam też rekonstrukcje np. samolotu w skali 1:1 (jest to jedyna kopia na świecie!). Zwiedziliśmy też kanały, którymi poruszali się uczestnicy powstania. W całym muzeum znajdowały się kartki z kalendarza oraz karty z fragmentami historii przebiegu powstania. Te materiały można było wziąć ze sobą. Była to dla nas fascynująca lekcja historii

 

 GALERIA ZDJĘĆ