Atrakcje turystyczne

Skansen Lokomotyw parowych

             

Skansen został założony w 1990 roku, a inicjatorem i duchem sprawczym przedsięwzięcia był Zbigniew Ławryniewicz.

Na składzie jest aktualnie 36 parowozów z 23 serii- 10 serii polskich, 10 niemieckich, 2 amerykańskich i 1 angielskiej.

Inne oferty skansenu to: - przejazdy pociągami RETRO

                                         - wynajmowanie parowozów, wagonów historycznych dla wycieczek, imprez     kulturalnych czy dla realizacji zdjęć filmowych

Skansen jest otwarty codziennie w godzinach 7.00 do 20.00. Jest przewidziana możliwość noclegu w hoteliku skansenu.

 

Kościół pod wezwaniem Św. Józefa

     

Budowa kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem Św. Józefa OBL.N.M.P. rozpoczęto w październiku 1826 roku. Wcześniej Jaworzyna należała do parafii Wierzbna. Przewodniczącym budowy był wójt August Muller, a kierownikiem prac budowlanych- Augustyn Grimwald, ze Świdnicy.

Dokument o budowie został znaleziony w kopule podczas jej konserwacji 20.08.1969 roku.

Kopuła kościoła była malowana przez złotnika ze Świdnicy, a krzyż wykonał mistrz ślusarski z tego samego miasta.

Katolików przed wojną było bardzo mało. Większość mieszkańców stanowili protestanci, którzy uczęszczali do nieistniejącego już kościoła przy ulicy Westerplatte. Pozostała plebania- obecnie ośrodek PKP.

Kościół stanowi atrakcję religijną jak i turystyczną ze względu na wspaniały wygląd wykonany w stylu gotyckim.

 

Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina"

Firma została założona w 1860 roku. W latach 1945-1994 była przedsiębiorstwem państwowym. W roku 1994 mienie przedsiębiorstwa zostało przekazane w leasing spółce pracowniczej. 18.10.1996 r. podpisano z Wojewodą Wałbrzyskim umowę kupna przedsiębiorstwa.

Spółka produkuje porcelanę stołową i galanterię porcelanową w kilku fasonach i najróżniejszych dekoracjach typu malarskiego i kalkowego. 

Około 80% produkcji stanowi eksport głównie do Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Francji, Belgii i krajów skandynawskich.

 

Budynek Policji

Dawny pałac właściciela zakładów porcelany Stołowej "Karolina" zbudowany na przełomie wieków.

 

Gniazda bocianie

Osobliwością gminy Jaworzyna Śląska są gniazda bocianie. W roku szkolnym 2002/2003 koło biologiczne pod kierunkiem mgr J.Sołtys przystąpiło do międzynarodowego projektu edukacyjnego "Bocian". Nawiązano współpracę z fundacją "Pro natura" z Wrocławia. Uczniowie dokonali inwentaryzacji gniazd bocianich w gminie oraz obserwacje m.in. żerowisk, przylotu, liczby młodych, odlot.

Gniazda bocianie w gminie: (mamy ich 3)

Milikowice - ul. Parkowa 3, gniazdo na pniu drzewa, pierwszy bocian pojawił się 21 kwietnia, para dochowała się 2 młodych, bociany odleciały 28 sierpnia.

    

Witków - obok kościoła, na kominie kotłowni, pierwszy bocian pojawił się 20 kwietnia, para dochowała się 2 młodych, odleciały 27 sierpnia.

Piotrowice - pierwszy bocian pojawił się 20 kwietnia, para dochowała się 2 młodych, odleciały 27 sierpnia.

 

Kościoły w gminie

Kościół pw. Św. Jadwigi w Bolesławicach

Pierwsza znana wzmianka o tym kościele pochodzi z 1318r. Kościół został zbudowany z dzikiego kamienia w stylu gotyckim w drugiej połowie XIV w. i przebudowany w początkach XVI w. Remontowano go w latach 1836, 1926 i 1966. Tak jak wszystkie świątynie jest on zwrócony na wschód w kierunku Jerozolimy tą częścią, w której znajduje się prezbiterium i kwadratową wieżą od zachodu oraz dostawioną w 1516r. kaplicą od północy. Jego wnętrze jest nakryte sklepieniem krzyżowo- żebrowym i gwiaździstym. W prezbiterium zachowało się kamienne tabernakulum z 1515r. renesansowy obraz Madonny i późnorenesansowy ołtarz główny z początków XVII w. 

W 1966r. wykonano nową polichromię wnętrza, a w 1974r. wieżę pokryto blachą. Jest to kościół filialny parafii Wierzbna.

Kościół pw. Św. Barbary w Pastuchowie

Zbudowany w XIII w. z kamienia łamanego, w stylu późnoromańskim. Pierwsza o nim wzmianka pochodzi z 1313r., kiedy to Konrad von Moyes otrzymał patronat kościoła we wsi Pastuchów. W XVIII w. został powiększony o wieżęzachodnią. Jest to budowla jednonawowa, orientowana. W wydzielonym, kwadratowym prezbiterium sklepionym półkopułą, znajduje się późnogotyckie tabernakulum i kamienna chrzcielnica. W latach 1972-75 odnowiono elewacje, założono elektryczną instalację i odremontowano organy. Jest to główna świątynia parafii Pastuchów.

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Starym Jaworowie

Gotycki, wzniesiony w końcu XIII w., częściowo przebudowany w latach 1706-1708, restaurowany w XIX w., w 1963r. Orientowany, murowany, jednonawowy z wieżą od zachodu, z kwadratiowym prezbiterium nakrytym sklepieniem krzyżowo- żebrowym. W środku zachowały się dwa nagrobki z połowy XVII w. Jest to kościół filialny parafii Milikowice.

Kościół Podwyższenia Krzyża w Piotrowicach

Wzniesiony ok. 1266r. w stylu romańskim kościół piotrowicki, powiększno w końcu średniowiecza i w wiekach późniejszych, restaurowano w wieku XIX i XX (1963r.). Jest to budowla orientowana, jednonawowa, murowana z kamienia łamanego, z dostawioną od północy wieżą, na której znajduje się gotycki dzwon z 1543r. Dwuprzęsłowe prezbiterium tego kościoła jest nakryte sklepieniem krzyżowo- żebrowym. We wnętrzu zachowały się liczne płyty nagrobne, m.in. pary małżeńskiej z rodu Świnków z 2 połowy XVI w. Jest to kościół filialny parafii Pastuchów.

Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Milikowicach

Ten wcześnie gotycki kościół został wzniesiony w 2 połowie XIII w. Jednak pierwsza wzmianka o nim jest datowana na 1318r. Przebudowano go w XV w., a później w 1668r. Restaurowano go w 1891r. Ostatecznie jest jednonawową budowlą z wieżą od strony południowej. Jego kwadratowe prezbiterium jest nakryte sklepieniem krzyżowo- żebrowym, wspartym na rzeźbionych kapitelach. Na ścianach zewnętrznych kościoła zachował się szereg nagrobków z 2 połowy XVI i z XVII w.

Wstecz